Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Elektroninis On/Off jungiklis
 

   Tikriausiai daugelis elektronikos entuziastų sukonstravę kažkokį prietaisą įjungimui naudoja klavišinį jungiklį ar tumblerį. Tokie jungikliai pakankamai dideli ir bent jau man - neišvaizdūs. Aš juos slepiu galinėj prietaiso sienelėj, kad negadintų estetinio vaizdo. Sugalvojau kaip situaciją pagerint. Priekyje sumontuoti miniatiūrinį neužsifiksuojantį jungiklį ir juo įjungi bei išjungti įrengimą. Tam tikslui reikalinga elektroninio įjungimo schema. Miniatiūrinių jungiklių eiga yra labai maža, reaguoja gan jautriai, tad net sumontavus jį į mažą dėžutę, nereikės jos prilaikyti norint įjungti. Aš sau nusižiūrėjau štai tokį mikro jungiklį (spauskite nuorodą). Jį tiesiog įmontuosiu priekinėje sienelėj.

   Schema pakankamai universali ir plačiai pritaikoma. Apkrova gali būti net ir labai galinga priklausomai nuo pasirinkto N kanalo Mosfet tranzistoriaus. Jungiklius galima lygiagretinti ir naudoti ne vieną. Jei naudosit ilgus laidus, gali tekti pakeisti 0,1uF ir 220omų dydžius. Kuo jie didesni, tuo Mosfet suveikimo laikas ilgės ir atvirkščiai, tad jei schema sudirba klaidingai, bandykit didinti talpumą arba varžą. Tranzistoriai nėra kritiški. Juos galima pakeisti ir kitokiais turimais. Kadangi aš planuoju schemą naudoti tinklo įtampos valdymui, kaip apkrovą pajungsiu relę. Kad bet kada galėčiau įjungti pavyzdžiui stiprintuvą, schema privalo pastoviai gauti maitinimą, tad net ir esant išjungtam stiprintuvui, ši schema visuomet turi veikti. Tam siūlau naudoti nedidelį įlituojamą transformatoriuką. 

   Schema:

   Mes naudojome, tiksliau išbandėme su 9 ir 12V įtampomis. Viskas veikė nepriekaištingai. Tranzistorių 2N3904 pakeitėme BC547, o mosfetą pasirinkome taip pat iš turimų, kad nereikėtų pirkti - IRF510. Kitos detalės tokios pat kaip schemoje, tačiau net ir nukrypus nuo nurodytų nominalų 10% schema turi veikti. Apkrova pasirinkome šviesos diodą, o relę sumontuosiu kito prietaiso maitinimo šaltinyje, kad galėčiau šį jungiklį naudoti kaip universalų.Jei Mosfetu valdysite dideles sroves, nepamirškite jį prisukti prie šilumą sklaidančio radiatoriaus. Net ir valdant mažą srovę, nedidukas radiatorius jam nepakenks. Teisingai viską sulitavus,schema turi veikti iš karto. Galite parsisiųsti video failą ir pamatyti kaip veikia šis elektroninis jungiklis. Nuoroda parsisiųsti (2,42Mb.)

Informaciją paruošė: Mindaugas Jankūnas
 

2009.04

Copyright © 2006-2015
Leopard