Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Hibridinis stiprintuvas ausinėms
 

Tai labai paprastas stiprintuvas, nereikalaujantis didelių derinimo ar litavimo įgūdžių. Pilnas aprašymas anglų kalbą yra internete, tad apie techninę pusę labai ir nerašysiu. Schemą surinkau turėdamas šiek tiek laisvo laiko, išbandžiau, paskui surinkau dar vieną variantą ir nusprendžiau pasilikti sau. Šiek tiek dėl įdomaus skambesio ir dalinai dėl netradicinio lempos pajungimo. Schema hibridinė, ty priekis lempinis, galinis kaskadas - tranzistorinis.

   A klasėje dirbančiam mosfetui srovę nustatome rezistoriumi R4. Jo galingumas ne mažesnis nei 0,25W. Pagal formulę pasiskaičiuojame kokia srovė tekės pastovios srovės šaltiniu (LM317) I=1,25V/R4, pagal schemą gauname, kad srovė vienam kanalui bus 0,125A. LM317 ir tranzistorius gali veikti ir be aušinimo radiatorių, bet tuomet jų temperatūra bus gan aukšta. Maniškiai su radiatoriais įkaista iki apie 40 ir mažesnieji apie 45 laipsniai. Lempos pakaitinimas ims 150mA srovę. Išėjimo kondensatorius naudojamas nuo 470uF talpos, o įėjimo nuo 2,2uF. Mosfet tranzistorius gali būti pakeistas į IRF610, IRF611 arba IRF612.

   Derinimas paprastas. Potenciometru R2 nustatome pusę maitinimo įtampos ant kondensatoriaus C5 pliuso.Siūlau naudoti ne mažesnį nei 50K paderinamą rezistorių. Patikriname ar nėra pastovios įtampos išėjime. Kokias 10 minučių leidžiame prietaisui prasigroti ir derinimą pakartojame.. 

   Principinė schema:

   Toliau apie patį naudojimą. Schemai reikia šiek tiek laiko įkaisti. Tiksliau lempai reikia laiko. Renkantis akumuliatorių reikia į tai atsižvelgti. Pats naudoju švedišką 12V ir 7,2Ah švino-rūgštinį akumuliatorių. Juos gan lengva eksploatuoti, kraunami jie ne daugiau nei 5proc. talpuminės vertės, kuri nurodoma etiketėje. Vadinasi kambario temperatūroje manąjį kraunam ne didesne nei 0,36A srove ir apie 20 valandų. Kraunant žemoje temperatūroje krovimo srovė padidinama. Taip prižiūrint bateriją (laikantis rekomendacijų) gamintojas duoda apie 3-5m garantiją.

Nominal Capacity at 20 hour rate (360 mA to 10,5 Volts)
at 10 hour rate (680 mA to 10,5 Volts)
Shelf life - % of nominal capacity at 20°C 1 Month - 97%
  3 months - 91%
6 months - 83%
Maximum charging current 1.8 A

   Sumoje stiprintuvėlis ims apie 0,5A srovę, nes papildomai konstruosiu ir ausinių užlaikymą įjungimo metu. Schemos stiprinimas yra apie 10dB, arba apie 3 kartai. Naudojant stacionarų CD grotuvą kaip garso šaltinį, galios daugiau nei pakankamai.

   Maniškė lempa yra naudota, tačiau neaišku kiek laiko. Pagal skambėjimą sunku nusakyti, nes ausinės yra visai kitokia pojūčių sritis nei kolonėlės. Didžiausi pasikeitimai garse turėtų jaustis keičiant lempą į naują, naudotą, ar lempą-analogą. ECC82 galima pakeisti į 12AU7. Naujų lempų kaina internete prasideda nuo maždaug 30 litų už vienetą. Ieškant skelbimuose - pigiau.

  Stiprintuvui išlanksčiau gaubtą iš skardinio tinklo. Šiek tiek dėl dizaino, ir aušinimo požiūriu. Iš esmės, jeigu naudojami aušinimo radiatoriai, korpusas gali būti ir uždaras.

Parsisiųsti PCB - spausti čia.
(atsidaro ExpressPCB programa)
 

2011.10.01 

Copyright © 2006-2015
Leopard