Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


"Le Pacific" RIAA MM stiprintuvas
 

   Įspėjimas: Vinilo pavojus!

   Nėra abejonių, kad vinilas yra ne kiekvienam. Tai tam tikra religija, kuri kadaise beveik pranykusi vėl sugrįžo. Įdomiausia tai, jog labai daug jaunimo (iki 25 metų) taip pat domisi plokštelėmis, patefonais, bei kita garso atkūrimo aparatūra. Nemaža dalis jų niekada nėra turėję patefono. O tokį įsigijus prireikia ir RIAA pradinio stiprintuvėlio, kurį teks pirkti arba pasigaminti pačiam jeigu pastarojo nėra sumontuota patefono viduje. Dažniausiai jo ir nebūna. 

   Patefono galvutės atiduoda vos kelis milivoltus ir juos reikia sustiprinti. Taip pat sureguliuoti dažnuminės nelygumus su filtru (RIAA sureguliavimas) - sumažinti žemus ir pakelti aukštus dažnius.  Schema kadaise pasirodė, regis, prancūzų audio žurnale ir iki šių dienų šiek tiek mutavo. Esmė vistiek išlieka ta pati. Šiek tiek keitėsi tik pats RIAA filtras. Šią schemą jau esu kadaise konstravęs ir senose svetainės versijose ji buvo truputį aprašyta. Laikas atsinaujinti.

Schema:

   Ši schema naudojama MM patefono galvutėms. Visos schemoje esančios detalės svarbios. Lauktranziai pagal originalą - 2SK170. Taip pat tinka ir lengviau gaunami 2SK246. Problemėlė su jais yra ta, jog juos reikia parinkti poromis. Vadinasi perkam daugiau negu reikia ir matuojam jų Idss. Tranzistorius parinkinėjame po du. Pirminiam kaskadui dešiniam ir kairiam kanalams ir dar vieną porą galiniui kaskadui abiems kanalams. Kiekviena pora turi būti parinkta, bet poros viena nuo kitos gali skirtis. Rezistorių gamintojas pagal skonį, bet kuo tikslesni tuo geriau. Aš pasirinkau japoniškus Takman karbono-plėvelinius rezistorius. Kondensatoriai taip pat turi būti kokybiški. Aš naudosiu plėveliniusWima MKP10 ir MKP4. Jie pakankamai nedidelių gabaritų lyginant su kokiais popierius alyvoje (PIO) kondensatoriais. O ir stipriai pigesni. Elektrolitiniai maitinimo kondensatoriai japoniški Tosin šuntuoti Evox HiStab. Dar viena svarbi vieta - tai įėjimas. Čia reikia parinkti kondensatorių C3 ir rezistorių R2 pagal turimos galvutės techninius duomenis. Kiekviena galvutė turi rekomenduojamą varžinę ir talpuminę apkrovą.
   Pavyzdžiui populiari Ortofon OM5E galvutė: Recommended load resistance 47 kOhm ir Recommended load capacitance 200-600 pF.
   Šiose ribose ir parenkam įėjimo kondensatorių ir varžą. Universalūs dydžiai būtų tokie kaip nurodyta schemoje. Kiti konstruktoriai sumontuoja jungikliukus perjungti šiems dydžiams. Įėjime pasirinkau NOS Nissey vario folijos polistireno kondensatoriuką.
   Maitinimas taip pat svarbus. Naudoju dvi baterijas po 12V ir 7.2Ah. Taip gaunu švarią kaip šaltinėlis maitinimo įtampą. Konstruojant maitinimą iš tinklo - kokybiškas maitinimo transformatoriukas yra ypač svarbi dalis.

   Dar vienas svarbus momentas (šioje schemoje kaip minėjau, viskas svarbu) tai plokštės gamyba. Reikėtų pasigaminti dvipusę PCB ir vieną plokštės pusę naudoti kaip ekraną prijungtą prie Ground kontakto. Aš išėsdinau abi puses daugiau dėl estetinio vaizdo, bet yra ir paprastesnis variantas:

   Išėsdinam tik vieną, apatinę takelių pusę ir viršutinį varinį sluoksnį paliekam jam nieko nedarę. Tuomet išgręžiojam skylutes. Dabar laikas apdirbti viršutinį plokštės sluoksnį. Imam didesnį, kokių 3mm grąžtelį, ir truputėlį pagilinam kiekviena skylutę. Taip su storesniu grąžteliu nuimam dalį vario, kad detalių kojelės nesiliestų prie viršutinės žemės aikštelės.

   Viename taške, plokštėje, geriau prie signalo įėjimo sujungiame apatinį ground sluoksnį su viršutiniu ground plotu ir iš šios vietos nuvedame laiduką į korpuse sumontuotą Ground prijungimo lizdą. Dėžutė, arba korpusas privalo būti gerai ekranuotas. Schema, jeigu surinkta be klaidų, veikia iš karto ir jokių papildomų derinimų nereikalauja. Maitinimas tiksliai 24V.

Konstravimo eigos nuotraukos:

   Naujoji plokštė išbandyta ir veikia kuo puikiausiai. Liko viską sumontuoti į aliuminę dėžutę.

Papildyta 2015.04.28  

   Atkeliavo gamyklinės plokštės. Audiofiliškai juodos. Po vieną užsakinėti neapsimoka, tad rankose jų krūvelė. Jeigu skaitytojai sumanys patys susilituoti šį phono pradinį stiprintuvėlį ir išbandyti savo sistemoje - plokščių yra. Plokštelės matmenys: 80x57mm. Sulituotas prietaisėlis telpa į 30mm aukščio dėželę be problemų.

Stereo plokštelės kaina - 10 EUR. Su plokštele gausite ir kitą reikalingą informaciją susilituoti stiprintuvėliui.

Plokštės nuotraukos:

 

2015.03.15

 

Copyright © 2006-2015
Leopard