Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Lempinis stiprintuvas su PCL82
"Cosette"
 

   Gavau keletą porų PCL82 radijo lempų. Tiksliau ieškojau ir gavau už labai gerą kainą. Planai buvo pasigaminti negalingą stiprintuvą klausytis vakarais ar kuomet vaikai užmiega ar kuomet lieku vienas namuose. Internete sklando pasisakymai, tiek lietuviškuose forumuose, tiek užsienio, apie būtent PCL82 (ECL82) ar PCL85 (ECL85) puikų skambesį. O puikus skambesys mane labai vilioja. Neramu tik nepasisekimo atveju. Vistik įdėtas laikas ir komponentai brangūs. Na bet rizikuojam ir konstruojam!

   Lempinio stiprintuvo konstravimas prasideda paskaičiavimu. Vientakčius paskaičiuoti tikriausiai paprasčiausia - daug informacijos internete, daug pavyzdžių. Taip vadinamam datasheet'e yra anodinės charakteristikos, netgi nurodoma kokiam režime turi dirbti lempa, srovės, įtampos, maksimumai ir tt. Tai - pagrindinis informacijos šaltinis. PCL82 datasheet'as. Toliau seka komponentų, detalių užsakymas, pirkimas ar gamyba. Šio projekto gamyba nuo A iki Z užtruko beveik du mėnesius. O tai pakankamai trumpas laiko tarpas norint pagaminti kokybiškai. Daugiausiai laiko atima korpusas, žinoma. Kai viskas jau rankose, neabejotinai niežti nagai pradėti konstravimą. Aš iš karto mėgstu viską lituoti tiesiai į korpusą, paskui derinti, perlitavinėti detales, matuoti ir tt. Turiu nuliūdinti, bet lempinių stiprintuvų derinimas užima šiek tiek laiko, reikia dirbti atsargiai, neskubant. O jeigu nepasisekė ir kolonėlėse fonuoja -  to šalinimas gali būti tikras vargas privedantis netgi iki pilnai visko perlitavimo ir detalių perorganizavimo.

   Susirinkau PCL82 lempas (PCL85 už prieinamą kainą negavau), užsisakiau išėjimo transformatorius iš valstijų (jiems atkeliavus dar ir muitą uždėjo), o visa kita susirankiojau konstravimo eigoje. Išėjimo transformatoriai - Transcendar TT-005-OT, 5W, 5K to 8 ohm, 65mA max srove, visais 20H pirminės induktyvumo ir gražiai atrodančia dažnine juosta - 20Hz to 80KHz. Korpusui naudojau gryną ąžuolą ir nubeicavau kad atseit senoviškiau atrodytų. Vietoje LED indikacijos - trečia kaitrinė lempa (lemputė).

Schema:

   Visos detalės schemoje sužymėtos, paminėsiu galbūt minkštą paleidimą, kurį realizavau pridedant papildomą jungiklį. Pirmiausiai įjungiamas jungiklis su vienu simboliuku (burbuliuku), tuomet per 1K0 ir 16W varžą pakraunami didelės talpos kondensatoriai. Galima naudoti ir mažesnės talpos, bet kitokių geros kokybės ir juodos spalvos (dizainas) neturėjau. Tuomet, įjungiamas antras jungiklis (su dviem burbuliukais) ir varža užtrumpinama. Neužtrumpinta varža sklaido apie 10W galingumą. Štai ir visa schema. Maitinimo transformatorius tinka 170-200V ribose. Kiekviena CRC filtro grandinėlė (tiksliau 100 omų rezistorius) pamuš įtampą -10V. Esant fonui garso kolonėlėse galima naudoti papildomą dar vieną pakopą - CRCRC. Fonas gali prasimušti dėl pavyzdžiui nekokybiško, birbiančio tinklo transformatoriaus. Fonavimo dėl žemės išvedžiojimo klaidų maitinimo filtras nenuims.

   Maitinimo kondensatorių minusai jungiami į vieną tašką. Geriausiai į kokį montažinės plokštės gabaliuką su didesniu vario plotu. Štai čia suformuojamas žemės taškas, į kurį visų kitų detalių išvadai besijungiantys su žeme ir ateina. Kiekvieno išvado atskirai! Turime vieną vietą į kurią jungiasi daugybė kojelių ir laidelių. Signaliniai laidai -ekranuoti. Žodžiu taikomos standartinės procedūros kaip tvarkingai viską sujungti. Jeigu kokių 30cm atstumu nesigirdi fono iš kolonėlių - nuostabu!

   Pasistengiau su korpuso gamyba. Aliuminis. Dažytas milteliniu būdu su šiokiu tokiu grublėtumu. Transformatoriai buvo išrengti ir gaubtai su kitomis detalėmis nudažyti. Panaudoti pramoniniai Nippon Chemi-con kondensatoriai, lempų lizdai nebe kiniečių, NOS alps potenciometras, SCR Solen Fast signaliniai kondensatoriai. Korpusas ąžuolinis ir beicuotas. Stengiausi pagaminti link senovinio stiliaus bet kartu įdedant ir šiek tiek šiuolaikinio skonio.

   Keletas nuotraukų:

   Stiprintuvo techniniai duomenys:

Išėjimo galingumas: 1.55W RMS prie 1KHz ir 7.2 omų varžinės apkrovos.
Dažnių diapazonas: 25Hz - 62KHz ties -3dB ir visame galingumo diapazone iki 1.5W RMS
Įėjimo jautrumas: 100mV kad pasiekti pilną galingumą
Įeinančio signalo stiprinimas (voltage gain): 30.7 karto
Apkrovimo varža (kolonėlės): 8 omai 
Vartojamas galingumas iš tinklo apie 40W

   Perklausos rezultatai:

   Suderintas stiprintuvas iš karto gavo padirbėti keletą valandų non-stop. Visą vakarą skambėjo ir atkentė įvairius muzikos stilius. Pirmiausiai kas kristų į akis kitiems - tai jo galingumas. Rodos, nesiekia 2W, bet su nejautriomis kolonėlėmis pilnai užpildo vidutinio dydžio gyvenamąjį kambarį muzika. Tai galingumas, kurio pilnai pakanka ramiai klausytis muzikos arba atsukti šiek tiek daugiau garso ties mėgstamiausiu muzikiniu kūriniu.
   Žemi dažniai yra aktualus klausimas lempiniuose. Priklauso nuo įvairių faktorių, pavyzdžiui detalių nominalų parinkimo, bet svarbiausiai - nuo išėjimo transformatorių. Na ir ką galiu pasakyti... jie tikrai yra, ir tikrai masyvūs ir stiprūs! Išėjimo transformatoriai tikrai jų nestokoja ir nenugnybia. Apskritai pats stiprintuvas yra labai ir netgi labai labai gerai skambantis. PCL 82 radijo lempą galiu rekomenduoti be jokių dvejonių. Teks pastūmėti tranzistorinę A klasę į šoną ir kas kart įjungiant šį lempinuką degustuoti muziką iš naujo.

Papildyta 2015.05.28:

   Po pirmųjų perklausų apkalbėjom stiprintuvą kiek galėjom. Viena iš gvildentų temų buvo dėl pentodo režimo ir to pasekoje buvo sumontuotas dar vienas papildomas jungiklis panaikinant lempos tinklelį ir leidžiantis perjungti stiprintuvą iš pentodo į triodą. Panaudojau dvigubą ON-ON jungiklį. Principinė schema atnaujinta. Perjungus į triodo režimą sumažėja įėjimo jautrumas.

   Maitinimui pradžioje naudojau apie 45-50W anodinį transformatorių, bet šiek tiek padirbęs jis įkaisdavo iki man nepatinkančios ribos. Išlupau jį lauk ir įdėjau galingesnį. Galingesnis nedaug, gal tik 10-15W, ir taip pat apie 10V didesne antrinės apvijos įtampa. Dabar transformatorius kaista nedaug.

   Tad tokie atlikti pakeitimai. Perklausų atsiliepimai trumpai apibendrinant klausytojų nuomones būtų tokie:

   Neišeina tiesiog "užplaukus" atsukti didesnio galingumo, bet normaliam klausymui (kol "neužplaukia") - puiku. Palyginus su kokybišku Gainclone LM3875, tai atrodo kad lempinis geriau suvaldo kolonėles, žemi be jokių diskusijų geresni pas lempinį. Kiekvienas su tuo sutiko. Gal čia ir pasireiškė taip vadinama "sintetinė" Gainclone dalis. Tiesa, perklausoje varžėsi mažyliai Markaudio plačiajuosčiai CHP-70A-P gen2 Back Loaded Horn apipavidalinime ir Troels Gravesen TQWT kolonėlės (spausti nuorodą).

   Troels TQWT prieš Markaudio plačiajuosčius pralaimi nebent žemais dažniais. Hornuose jų lygis yra "įspūdingas". Kiekvienas išgirdęs ieško žemadažnio - "kažkas čia kažkur paslėpta" ir kiša galvą už kolonėlės kažko ieškodami. Aukšti dažniai kaip ir teigiama Markaudio svetainėje - senoviniai. Arba mano teigimu - jų trūksta. Tą rodo ir plačiajuosčių dažninė charakteristika. Man jau reikėtų aukštadažnio, nors prie skambesio greitai priprantama. Visose kitose srityse laimi Troels kolonėlės. Tik aš nesakau kad pas Troels trūksta žemų. Jie yra ir jų pakanka. Jie nevarginantys. Neabejotinas favoritas. Ir jautrumas nemažas. Tik kainos santykis prieš Markaudio plačiajuostį mažiausiai 1:15.

   Sukonstravus tokį lempinį stiprintuvą kokių 10W tai būtų sunkiai įveikiamas varžovas bet kokiose perklausose. Iš karto į akį krenta didesnis PCL82 brolis - PCL85.  Tik atiduos jis link 5W RMS, o tai nėra jau taip mažai. Būtų galima pritaikyti 6F5P, bet kad nelabai randu jų pirkti. Sumanūs žmonės išpirko matyt.

   Stiprintuvas galutinai baigtas ir galima pereiti prie sekančių projektų.

 

2015.04.19 

Copyright © 2006-2015
Leopard