Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


PCB gręžimo staklytės
antras bandymas

   Taigi antruoju bandymu baigiau savo staklytes skirtas montažinių plokščių gręžiojimui. Ankstesnį straipsnį nusprendžiau neredaguoti, ir palikti kaip nepasisekusį projektą. Užtat supaprastintos staklytės veikia puikiai ir yra kuo pasidalinti su skaitytojais.

   Naujai suklijuotas staklių rėmas iš MDF:

   Viskas jau buvo surinkta į vietas ir išbandyta. Tuomet vėl išrinkta visa mechanika ir užteptas dulkių surišėjo sluoksnis. Toks tarsi gruntas/surišėjas pagamintas atskiedus medžio klijus su truputėliu vandens. Santykis klijų ir vandens galbūt atitinkamai 80 ir 20. Klijus šiaip užtenka vos vos praskiesti. Tik tiek, kad taptų įmanoma tepti teptuku. Klijai gali būti tiek vidui (bijantys vandens) tiek išorei. Aš aptepiau tris kartus, kai kuriose vietose gal ir daugiau. Džiūna pakankamai greitai - apie 15 minučių ir galima tepti vėl. Štai kaip atrodo džiūnantis klijų-vandens gruntas (kraštų dulkių surišėjas):

   Kadangi toks aptepimas reikalingas tik kad rėmas nerinktų drėgmės, gal kokio riebalo lašo, tai išdžiūvusį gruntą labai nedaug brūkštelėjau abrazyviniu popieriumi ir dažiau po ranka turėtais dažais. Tiksliau dažus davė brolis (dėkui jam) - juodi, pusiau blizgūs, metalui skirti vandens pagrindu dažai. Dažiau viso labo du kartus.

   Nuotraukose matosi pirmas, dar pusiau džiūnantis ir nepašveistas dažų sluoksnis. Tepiau riebiai ir negailėdamas (kiek leido kad dažų lašai nenubėgtų). Paskui smulkus pašveitimas ir užteptas antras dažų sluoksnis. Kai dažai tapo nebelipnūs, patikrinau ar išgręžtos skylės nepabrinko. Bet ne, ašys kuo puikiausiai ir standžiai įlindo į savo vietas.

   Mechanikos idėja tokia pati kaip ir anksčiau, tik dabar vietoje 1.5mm aliuminio kampuočio panaudotas 3.0mm storis. Kampas išlenktas. Naudojant 3.0mm storio aliuminį - jokio elastingumo. Tarp variklio ir kampuočio įdėta 2mm bitumo tarpinė (priklijuota prie aliuminio). Kaip parodė testavimas - labai neblogai nuima vibracijas. Varžteliai priveržiantys variklį taip pat su kažkokia stiklotekstolito ar panašios medžiagos poveržle. Begalvodamas iš ko čia padaryti rankenėles kaip tyčia parduotuvėje pamačiau tai, ką ir įsivaizdavau - du apvalius ir juodus bumbuliukus. Bematant tai atsidūrė pirkinių saraše ir vėliau buvo prisuktos tinkamiausioje vietoje - ant mano staklyčių. Taigi viskas ką pirkau yra keturi vienetai linijinių guolių iš internetinio aukciono, juodos rankenėlės ir varikliui griebtuvas. Sumoje - apie 80 litų. Visa kita yra sukaupta per ilgą laiką arba iš kur nors tiesiog gauta.

   Pakišęs mini svarstykles po slankiojančia mechanika sužinojau kokia jėga spaudžiamas mano grąžtelis. Tai buvo apie 500g. žemyn spaudžiantis svoris. Ne tiek ir mažai... Atitinkamai tokį patį svorį reikėjo užkabinti ir kitame gale. Tuomet turėtų likti tik trinties jėgos, kurios neleistų grąžtui judėti iš savo padėties. Daugmaž paskaičiavęs atpjoviau apvalaus plieno strypą. Pataikiau beveik panašiai - 556 gramų. Tik dabar, po bandymų supratau, kad esant per dideliam ar per mažam svoriui grąžtelis vistiek bus savo vietoje, bet tik tol, kol tam tikras greitis ir vibracija jo neišjudins. O detonacija ir bet koks blogai įstatytas grąžtelis ar rezonansas tikrai traukia visą mechaniką žemyn. Tad svorį reikėtų naudoti šiek tiek didesnį nei sveria visa mechanika. Maniškiam reikėtų pridėti kokį 50 gramų papildomai.

   Maitinimui panaudotas 13.5V ir 3.5A impulsinis blokelis. Bandžiau ir su 12V, 2A impulsiniu blokeliu - puikiai tinka ir veikia. Neužkaista labiau nei pats variklis. Su 2A blokeliu tikriausiai neišeis gręžti storu grąžteliu. Stipriai užspaudus varikliui trūks srovės. Naudojant dideles apsukas - grąžteliai stiklo tekstolitą pjauna kaip per sviestą. Ką jau bekalbėt apie specialius PCB skirtus grąžtelius - gręžimas kaip su siuvimo mašina... Taigi, gale prie kampuočio sumontuotas specialius universalus lizdas maitinimo blokeliams ir papildomi prisukami gnybtai esant reikalui turėti įtampą arba kitokiam maitinimo pajungimui - niekada negali žinoti kas vėliau ateis į galvą.

   Kitame rėmo šone kaba apsauginiai akiniai ir nuotraukose dar nėra, bet šalia pakabintas ir griebtuvo raktelis. Dideli (na ne ypač dideli) konstrukciniai šonai apklijuoti vėlgi bitumu. Jis duoda papildomo svorio konstrukcijai ir saugo nuo vibracijų, taip pat, kad nebarškėtų kabantys akiniai ar raktelis. Ko dar nėra, tai apšvietimo. Laidas tam jau išvestas ir pajungtas prie jungiklio, taip pat surasti ryškūs LED. Reikės išėsdinti plokštelę ir primontuoti pašvietimą.

   Principinė schema tokia pati kaip pirmoje dalyje, o montažinę plokštelę galite atsisiųsti:

ExpressPCB failas

   Štai ir visas gamybos procesas. Elektronikos čia mažai, daugiau kitokio pakonstravimo. Gręžti bandžiau su ploniausiu 0.5mm grąžteliu ir storiausiu telpančiu - 4mm. Nutariau atsisakyti paprastų grąžtelių ir naudoti tik volframkarbidinius. Šių ašelė telpa į griebtuvą, o dydžių yra įvairių - 6mm ir daugiau. Gręžimas tokiais vienas malonumas. Tiesa, jie lengviau lūžta dėžutėje, negu gręžiant. Gręžiant luš tada jeigu bus "kalimas" į šonus. Kad taip neatsitiktų reikia gerai įtvirtinti griebtuvėlį.

Pademonstruoti kaip veikia mano įrengimas susukau ir trumpą filmuką:

 

Pastabos:

   Na veikia kaip priklauso, mušimo į šonus praiktiškai nėra. Bent jau iki tiek kiek įžiūri mano akis. Ploni volframkarbidiniai grąžteliai irgi nelūžta gręžiant. Kartais, bet ne visuomet, vienoje vietoje, daugmaž apie greičio reguliatoriaus vidurį atsiranda nedidelis matomas grąžtelio mušimas. Nežinau dėl ko jis atsiranda, bet šiek tiek padidinus apsukas jis dingsta. Vistiek toks tikslumas pagamintas namų sąlygomis mano nuomone labai labai geras. Guoliai su likusia mechanika ant 8mm ašies iš viso nejuda. Gražiai važinėja, bet kartu aišku ir jaučiasi trintis. Naudoju silikoninį tepalą - "Weldtite TF2 Performance lube with teflon". Ašys įstatytos į MDF laikosi tvirtai ir standžiai. Būtinai reikia primontuoti apšvietimą. Ir dulkių nupūtimas nepakenktų. Su ventiliatoriumi nepatogu, reikės pagalvoti apie mini kompresoriuką su šlangele... ateity... 

Informaciją parengė: Mindaugas Jankūnas

Paieškos žodžiai: DIY PCB drill press, savadarbes ploksciu grezimo staklytes

2014.01.12

 

Copyright © 2006-2015
Leopard