Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Stiprintuvas su LM3875
"Gainclone"
 

   Tai visiems gerai žinomas stiprintuvas. Apie jį galima rasti be galo daug informacijos. Jis, kaip žinia, labai jautrus žemių išvedžiojimui, tad vistik geriau rinktis jau išbandytą schemą ar montažinę plokštę. Pats pasirinkau neinvertuoto stiprintuvo variantą. Viską sutalpinau nedidelėje PCB. Prie mikroschemos nedidelės talpos maitinimo kondensatoriai. Kad nereikėtų skųstis žemų dažnių trūkumo patariu naudoti papildomą elektrolitinių kondensatorių bateriją. Juo jų daugiau - juo geriau. Pradedant nuo 10.000uF kiekvienam kanalui. Pats naudoju 20mF (20.000uF kiekvienam pety). Surinkimui panaudojau kokybiškas detales - Nichicon Fine Gold ir MUSE, rodžiu dengti audio skirti saugikliai, polipropileniniai M-Cap maitinime, superfast diodai, Takman Metal Film audio skirti rezistoriai, šuntuota Rifa metallized polyester film 0,1uF kondensatoriais. Šuntavimui galima naudoti ir mažesnės talpos kondensatorius, jeigu laidai nuo maitinimo nebus ilgi. Poliesteris (lavsanas) tai paprasčiausi kondensatoriai. Reikėtų naudoti kokybiškesnius (neturėjau po ranka geresnių) - MKP -metalizuotas polipropilenas, FKP - polipropilenas plius folija, šie geriausi, bet brangesni ir didesnių gabaritų.

   Principinė schema:

   Naudojau LM3875TF, ty su izoliuotu korpusu, kad būtų galima naudoti be papildomų žėručio ar kitokių izoliatorių. Stiprinimą galite pasiskaičiuoti pasirinkę naudojamas rezistorių vertes. Kondensatoriaus esančio grįžtamo ryšio grandinėje talpos mažinti nerekomenduoju. Geriau naudoti didesnę talpą nei mažesnę. Jis dirba ir kaip High-Pass Filter ir saugo nuo nuolatinės įtampos išėjime. Kiekvienam stiprintuve ji gali būti kitokia. Reikia realiai matuoti. Principe, jeigu ji neviršija 100mV, jį galima išimti. Pats jį palikau.

   Naudojant tokius detalių nominalus kaip nurodyta schemoje stiprintuvo įėjimo jautrumas yra apie 500mV. Vadinasi galima naudoti ir su nešiojamu kompaktinių diskų grotuvu, kurio išėjimo įtampa paprastai būna apie 200mV, ir tiek su stacionariu CD leistuvu - išėjimo įtampa apie 2V. Nepamirškite ir garso reguliatoriaus - potenciometro, arba galetinio perjungklio. Apie Gainclone, nors schema ir visai paprasta, galima kalbėti gan daug. Nuo techninių savybių iki... manau patys žinot. Keletas nuotraukų kaip atrodo manasis stiprintuvėlis:

Parsisiųsti PCB - spausti čia.
(atsidaro ExpressPCB programa)

Papildyta 2013.05

   Taigi, keletą mėnesių konstruotas stiprintuvo korpusas pagaliau išvydo dienos šviesą. O konstruoti ruošiausi net keletą metų... Kiekvienas DIY konstruktiorius tikriausiai puikiai žino, kad tai viena sudėntingiausių fazių, kuomet reikia sukti galvą kur čia sumontavus savo kūrinį.
   Korpusas išlenktas iš 2mm storio aliuminio, kuris nudažytas milteliniu būdų su smulkia tekstūra. Viduje du U-tipo išilgai prisukti profiliukai suteikia stiprumo, neleidžia korpusui deformuotis dėl transformatoriaus svorio. Tuo pačiu suteikia galimybę prie jų prisukti montažines plokšteles. Aliuminis maždaug 60
x60x6mm aliuminio gabalėlis prisuktas tarp sustiprinančių profilių prie korpuso ir prie šio gabalėlio (radiatoriaus) priveržta LM3875 mikroschema.Viskas pertepta termopasta. Gaunam, jog visas aliuminis korpusas padeda sklaidyti šilumą. Šonai - apfaneruota MDF plokštė. Panaudota juodai balta juodmedžio faneruotė. Nulakuota pusiau blizgiu Herdins laku. Juodi šešiakampiai varžtai pritraukia šonus prie 3mm aliuminio kampuočių. Taip surišamas/sutvirtinamas visas korpusas.

   Viduje du papildomi Nippon Chemi-con 10.000uF kondensatoriai. Ekranuotas toroidinis transformatorius su 2x24V antrine apvija. Atlikti galingumo matavimai su 4 ir 8 omų "dummy load" (ne reaktyvine apkrova). Taip gaunam vadinamą tikrą galingumą.

4 omų apkrova:
Įėjimo jautrumas - 1,4Vpp, išėjime - 40Vpp. Gaunam 0,49V RMS įėjimo jautrumą ir 49W RMS galingumą išėjime.

8 omų apkrova:
Įėjimo jautrumas - 1,7Vpp, išėjime - 52Vpp. Gaunam 0,6V RMS įėjimo jautrumą ir 41W RMS galingumą išėjime.

Matuota su sinusiniu 1KHz signalu ir analoginiu oscilografu, tad galimos šiokios tokios "akies" paklaidos.

Štai taip atrodo baigtas stiprintuvas. Du monoblokai.

 

 

2009.12.01 

Copyright © 2006-2015
Leopard