Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje

Transformatoriai lempiniui
stiprintuvui

   Pagrindinės problemos nusprendus konstruoti lempinį stiprintuvą yra transformatoriai. Tiek išėjimo transformatoriai, tiek maitinimo sukelia nemažų problemų jų beieškant ir visa tai riboja, žinoma, kaina. O ką jau bekalbėti apie išvaizdžius transformatorius - su gaubtais, dažytus - tokius, kuriuos malonu montuoti ne stiprintuvo viduje juos paslepiant, bet iškeliant lauk. Tuomet ir korpuso gaminimas palengvėja. Dizainas ima panašėti į DIY bendruomenės konstruojamus lempinius stiprintuvus.

   Šis straipsnis ne apie išėjimo transformatorius, bet apie maitinimo. Apie lengvai gaunamų transformatorių pervyniojimą ir pritaikymą savo reikmėms.

   Puslapio skaitytojai neretai paklausia apie izoliacinių arba skiriamųjų transformatorių panaudojimą. Tokių, kurių transformacijos koeficientas 1:1. Žinoma galima tokius naudoti. Galima tokį netgi pasigaminti pačiam iš nesunkiai gaunamų donorų. Kadaise esu pirkęs, regis lenkiškų transformatoriukų, kurie net be apkrovos antrinėje tiek įkaisdavo, kad baisu buvo jiems pajungti apkrovą. Jie taip ir liko nepanaudoti bei nusėdo transformatorių dėžėj. Pradėjau naują lempinio stiprintuvo projektą ir pirmiausiai ką ėmiau gaminti - maitinimo transformatorius.

   Pagrindinė mintis yra išardyti du vienodus transformatorius ir paėmus kiekvieno transformatoriaus pirmines apvijas jas sumauti ant vienos šerdies. Taip teoriškai gauname skiriamąjį transformatorių su 230V input ir 230V output įtampomis. Realiai, dėl nuostolių šerdyje antrinė įtampa bus šiek tiek mažesnė. Sakykim apie 210V. Esame apriboti maksimum 210V kintama įtampa antrinėje apvijoje, nes didinti apvijų skaičių ant karkaso paprasčiausiai nebėra vietos. Jas galima nebent sumažinti. Taip perdirbus transformatorių galime nebrangiai pasigaminti maitinimo trafą negalingam galios stiprintuvui, priešstiprintuviui, arba kad ir kokiam ausinių stiprintuvui. Kodėl sakau negalingam? Ogi dėl to, kad sudėtinga rasti pakankamai galingų tokių transformatorių donorų.

   Svarbu tinkamai pasirinkti donorus transformatorius pagal galingumą. Pirmiausiai preliminariais skaičiavimais paskaičiuojam kokią srovę galėčiau gauti iš 50W transformatoriaus donoro (tiksliau iš dviejų tokių panaudojus jų pirmines apvijas). Aš tokius ir turėjau. Su 12V 4A antrine apvija. Jeigu antrinė apvija atiduoda 12Vx4A=48W, tuomet pirminė apvija atiduos 48W/230V=0.209A. Daugmaž suapvalinam ir gaunam apie 0.2A srovę antrinėje apvijoje. Negalingi lempiniai stirpintuvai paprastai naudoja apie 0.04A per kanalą, tad stereo variantui reikėtų 0.08A srovės. Mūsiškis transformatorius gali tiekti dvigubai daugiau. Tad maždaug 50W transformatoriai donorai yra puikiai tinkami stereo stiprintuvui užmaitinti.

   Grįžtame vėl prie tų transformatorių, kurie kaista be apkrovos. Tokius turėjau du vienodus. Kas keisčiausia, kad kaito tik jie. Kiti panašūs (bet jau pirkti iš kitos parduotuvės) nekaito visiškai. Vistiek tuodu kaistančius išardžiau ir abiejų antrines sumoviau ant vienos šerdies. Surinkdamas šerdį, kiekvieną plokštelę truputėlį pertepiau alkidiniu laku. Viską sumoviau ir palikau džiūti. Tikėjausi, žinoma, kad nieko nesigaus ir jis vistiek kais, bet vat įdomiausiai ir apturėjau - nekaista visiškai. Taip pat perrinktas ir palakuotas nebirbia. Sėkmingai susitvarkė ir su apkrovom.

   Kad jau sėkmingai viskas gavosi, šitaip ėmiau sau gamintis reikiamos įtampos trafukus. Beveik jokio apvijų vyniojimo. Dažniausiai daugiau darbo nuvyniojant. Galima panaudoti ir vieną trafuką pervyniojant antrinę apviją pilnai, bet tam reikia turėti vielos. Taip pat suvynioti apie 1000 vijų ranka plonyčiu laiduku yra pakankamai nuobodus ir varginantis užsiėmimas. Esu vyniojęs ir tai ir tam pasidaręs nesudėtingą ritės sukimo mechanizmą. Tuomet užsidedu pirštines ir leidžiu laiduką tarp pirštų. Įtempimas būna labai geras ir pakankamas. Sukimo įrenginukas yra vienoje iš nuotraukų. Žodžiu turint antrinę apviją su 210V, galima nuvynioti tiek kiek reikia. Aš pirmiausiai nuvyniojau 50 vijų ir pamatavau įtampą. Įtampos kritimas buvo 10V. Vadinasi kiekvienos 50 vijų duoda 10V. Nuvyniojau tiek kiek man reikia ir gavau 170V. Likusį langą vėl užpildžiau ir gavau dar apie 30V. Štai ir turiu antrines apvijas su 170V ir 30V įtampomis. Galiu panaudoti elektroninį droselį įtampos išlyginimui arba stablizatorių su stabilitronais ir pažeminti įtampą iki kiek tiksliai reikia.

   Tuose transformatoriuose apvijos šiek tiek palakuotos, nedaug, bet nuvyniota viela nėra idealiai švari. Tokios vielos geriau antrą kartą nebenaudoti, nes aštrūs lako kraštai gali sužaloti laką ir po kiek darbo laiko trumpinti apvijas. O su viela iš senų transformatorių iš viso taip daryti griežtai draudžiama. Vielą vyniojimui reikia arba pirkti, arba naudoti nuvyniojus, sakykim, iš garso kolonėlių filtrų, ar kitokių droselių. Suvyniojus apvijas jas galima ir aplakuoti iš žmonos pasiskolintu nagų lako laku. Ne pačiu nagų laku, bet jo laku, Jis skaidrus, skystas, pakankamai tvirtas. Taip pat juo galima ir pertepti ir transformatoriaus plokšteles.

   Vyniojant dažnai reikia patikrinti, sakykim, kiek 50 nuvyniotų apvijų atstoja įtampos. Tam transformatoriaus pilnai nesurinkineju, tiesiog suveržiu prispaudėjais ir įjungiu į tinklą. Tuomet transformatorius birbs, neišsigąskite, bet patikrinimui tas nieko neįtakoja. Toliau priklauso kokius transformatorius galite gauti, kuo juos apdoroti - dažyti balionėliu, voleliu ar dar kažkaip kitaip, taip ir turėsite. Kaip man sekėsi galite paveizėti nuotraukose. Atkreipkite dėmesį ir į saugą - naudokite transformatorinį popierių, kitas medžiagas surankiotas iš įvairių prietaisų. Pilnai pervyniojant antrinę apviją, kaip kad aš dariau kaitinimo transformatoriui, nesunku suvynioti ir vija prie vijos. Sluoksnių perdengimui naudojau popierinę dažytojų maskavimo juostelę. Kad laidai nesitrintų į skardinius gaubtus užmoviau ir kembriką. Miltelinis dažymas lėmė kad iš šerdies teko pašalinti dvi skardeles. Kitaip nebesusirinko transformatorius.

   Taip pagaminti transformatoriai sėkmingai veikia jau gal keleri metai. O šie du naujai suvynioti transformatoriukai laukia savo dienos pradėti tarnauti lempiniame stiprintuve.     

2015.02.25  

Copyright © 2006-2015
Leopard