Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Audiofilinis lempinis ausinių stiprintuvas
su 6E5P versija

   6E5P yra audiofilinis tetrodas. Buvo naudojamas karinėje pramonėje ir turintis padidintą patikimumą. Gamintojo garantuojamas lempos veikimo laikas yra apie 500 valandų. Kas liečia būtent šią lempą, tai viename internetiniame puslapyje rastas komentaras paliko atminty: žmogelis nusipirko jų 1000 vienetų ir niekada nebesuks galvos dėl draiverių galinėms lempoms.

   Stiprintuvas sudarytas vos iš kelių detalių. Šiek tiek sudėtingesnis - maitinimo šaltinis. Visa geros kokybės ir puikaus lempinio skambesio esmė - teisingai parinkti komponentai ir darbo režimas. Schemą išbandyti pasiūlė vieno iš lietuviškų forumų dalyvis. Netgi ir naudojant visai nebrangius komponentus galima pasiekti labai gerą rezultatą.

Aš išbandžiau šiek tiek kokybiškesnę versiją, ty naudojant, vadinkim, labiau audiofilines detales, nes stiprintuvas konstruotas man pačiam. Sunku vadinti kažką audiofilišku naudojant senus kondensatorius, rusiškus maitinimo ir išėjimo transformatorius, ar galų gale MLT varžas. Taip taip, viskas priklauso nuo schemotechnikos pirmiausiai, o ne nuo detalių, sakysite, bet schemotechniką jau turime, teisingai?

   Tad šią versiją sudarančios detalės yra šios:

6E5P Gold Grid lempos dar neatkeliavo iš ebay'jaus.
Allen Bradley rezistoriai (kurie po truputį senka mano atsargose)
BHC elektrolitiniai kondensatoriai signalui šuntuoti katodo grandinėje.
Išėjimo transformatorius N35002F gamino anglų "OEP Audio Transformers" firma. Atsisiųsti pdf datasheet'ą
Maitinimo grandinėse sumontuoti du po 730uF RIFA elektrolitiniai kondensatoriai bei šuntuoti plėveliniais kondensatoriukais.
Karinei pramonei ir sąlygoms skirti gold plated "Motorola" 1N1566 diodai.
Toroidinis 50W šerdies transformatorius duodantis 180V ir 100mA anodinės ir 6,3V ir 3A kaitinimo įtampas.
Aliuminis korpusas skirtas padidinti ekranavimui bei kartu naudojant kaip aušinimo radiatorių elektroniniui droseliui. 
Garso reguliatorius - savaime suprantama jog "Alps" potenciometras.

Galutinė ir pilna schema:

    Nesvarbu ar naudojami komponentai pigūs ar brangūs, bet maitinime visuomet naudojamas elektroninis droselis. Išėjime galima naudoti TVZ-1-9 transformatorius, arba kitokius priklausomai nuo piniginės storio ar norų. Transformatorius apkrauna lempą 20K omų varža naudojant 16-os omų ausines. Pabandymui, arba klausant ne per ausines, galima jungti ir 8 omų garsiakalbiuką. Elektroninio droselio kritinės dalys tai du didelės talpos kondensatoriai. Kuo jie geresnės kokybės tuo geriau. Talpumai gali šiek tiek varijuoti. Elektroninis droselis sumažina įtampą iki apie 200V. Šjungus stiprintuvą įtampa palengva sukyla.  Ją nustato keturi zenerio diodai sujungti nuosekliai, kad pasiekti norimą įtampą. Tiesą sakant taip galima gauti norimą įtampą, arba panaudoti turimus zenerius. Trečiasis 12V zeneris schemoje - mosfeto apsaugai. Mosfetas prisukamas prie radiatoriaus arba metalinio korpuso per šilumai laidžią tarpinę. Jo sklaidoma šiluma nėra didelė - apie 2W max. stereo stiprintuvui, jeigu maitinimo transformatorius su 220V antrine apvija.
   Taigi schemos pasiūlytojo rekomenduojamas receptas pasiekti geriausiam skambesiui: 200V maitinimas ir 40mA ramybės srovė per išėjimo transformatorių, elektroninis droselis su dviem didelės talpos ir kokybiškais kondensatoriais jame, bei ypač didelė varža į lempos 8-ą kojelę - apie 500K. Štai ir principe viskas.

   Ramybės srovė derinama keičiant 220 omų rezistorių lempos katode. Pirmuoju jungimu reikia matuoti srovę ir žiūrėti, kad pastaroji neviršitų maksimalios leistinos, kuri yra apie 50mA. 220-ų omų rezistorius tikriausiai bus per didelės varžos. Realiai gausite apie 25mA srovę. Tad pastarąjį neįlituokite taip, kad paskui būtų sunku jį pakeisti. O jį keisti tikrai reikės, kol atreguliuosite 35-40mA.   

  Pradžioje konstravau MDF korpusą, tiksliau du vienetus. Štai kaip jie atrodo:

   Vėliau sugalvojau sau pasigaminti kitokį korpusą - pusiau aliuminį - gal geresnis ekranavimas bus, sakau, tuo pačiu ir šilumą sklaidys geriau. Tranzistoriukui nereikės papildomo radiatoriaus.

    Korpusą sukonstravau ypač žemo profilio. Kartą jau konstravau žemo profilio rėmelį stiprintuvui, bet šis dar žemesnis. Rėmelio aukštis viso labo 28mm. Ir tokiame rėmely vis dar telpa potenciometras ir ausinių pajungimo lizdas. Įgilinimas jiems išfrezuotas. Paskui aišku kojelės, transformatorių gaubtai ir stiprintuvas tampa aukštesnis. Egzotine faneruote dekruotas rėmelis.

    Tikriausiai įdomu ir daugiau sužinoti ir apie transformatorių gaubtus. Pastarieji pirkti internetiniam aukcione. Atkeliavo, išlupu lauk... na...(pabaikit žodį kaip norit) taip sakant. Matosi paryškėjus, kiek įlinkus virinimo siūlė. Bandysi išspaust atgal - gali trūkt, bet vistiek bandžiau - pasisekė. Kampe buvo ir neužvirintų tarpų. Nagi matosi aiškiai... Dažytas gaubtas milteliniu būdu. Nesuprasi ar su tekstūra ar be jos. Na nei toks nei šioks dažas. Aišku kad spalva neatitiko su mano milteliniu būdu dažytu dugnu. Tekos pašpakliuot plyšelius gaubte ir uždažyt juos naujai. Ištiesinti, pašpakliuoti ir perdažyti gaubtai jau man, kaip išlepusiam tinka. Bet čia dar ne visos problemos. Manote, kad internete duotas brėžinys su montavimo šablonu atitinka tikrovę? Ogi ne. Gaubtas turi prisisukti keturiais varžteliais. Deja, bet korpuse laikysis tik trimis, o kitas gaubtas iš viso tik dviem.  Gaubte esančios auselės neatitinka. Ir tas pats abiejuose. Su gaubtais ir jų kokybe vis dar problema nemaža. Teks pačiam virinti jeigu vistiek paskui dažyt reikia.

    Kondensatoriai tvirtinami su laikikliais. Jie užsakyti iš to pačio internetinio aukciono ir nudažyti kartu su visom kitom detalėm. Nelengva ir su dekoratyviniais juodais varžteliais. Jie vistik matosi, o korpuso stilių reikia palaikyti - sau darau, paskui bijau muzika neskambės, kai matysiu nepatinkančius varžtelius.

    Taigi, korpusas daugmaž praėjo mano ir žmonos okuliarinę inspekciją ir buvo gautas leidimas tęsti konstravimą (iš tikrųjų korpusas dabar jau gražiai atrodo).

kondensatoriu laikikliai stiprintuvo dugnas transformatoriu gaubtai

   Dar keletas konstravimo eigos nuotraukų:

   Nuotraukose matote nudažytus kondensatorių laikiklius, kondensatorių, taip pat prie aliuminio laikiklio prisuktą maitinimo transformatorių. Toliau nuotraukose beveik baigtas korpusas. Čia jis jau bandymo ir derinimo fazėje. Lempų lizdai kažkokie senoviniai, bet užtat lempos gerai laikosi.

   Na ir ką, atiderinau viską, gavau apie 200V maitinimą, ir apie 33mA srovę, kuri kaistant lempoms šiek tiek keitėsi, tai manau kol vyko mini šeimyninė perklausa, pasiekiau ir 35mA.

Perklausos rezultatai:

   Klausiau aš su žmona. Kiekvienas savo norimas dainas, be abejo. Žinomas ir mėgstamas. Skirtingus žanrus. Vokalas skamba labai neblogai, greitai įtraukia ir regis muzikos instrumentų gali ir nebebūti. Klausytum ir klausytum. O bet tačiau visa kita dalis - išėjimo galingumas, žemi dažniai, aukšti dažniai, apskritai dinamika, erdvės jausmas ir tt ir pan - tragedija. Jeigu nebūtų taip blogai, gal būtų visai ir normaliai, bet čia... na aš, kai nulipęs nuo Ultra High End stiprintuvo, tai čia kažkoks nesusipratimas. Bet koks kitas konstruotas lempinis skambėjo geriau. Tiesiog kokiam 6F5P kelių vatų stiprintuviukui pakabinus 8 omų varžą ir jungiant ausines skambėtų žymiai geriau. Čia tikriausiai tik man toks įspūdis susidarė, bet kitas perklausos dalyvis irgi nė nemirktelėjęs pritarė, kad NElempinis skamba nepalyginamai geriau.

   Deja, bet tokio daikto negaliu toliau konstruoti. Šiukšliadėžė pasipildė nepavykusiu (nepatikusiu) projektu, o mano lentyna - dar sauja detalių. Pradžioje galvojau pašalinti šį projektą iš savo svetainės, bet kažką pakonstruoto su skaitytojais pasidalinti tai reikia. 

2014.09.18

Copyright © 2006-2015
Leopard