Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Ausinių stiprintuvas ausinėms
 

   Šis ausinių stiprintuvėlis kuo puikiausiai tinka mažos varžos ausinėms suvaldyti. Be problemų susitvarkys su ilgais, netgi neekranuotais laidais pajungtais stiprintuvėlio išėjime. Konstravau universalų, maitinamą nuo baterijų, kokybišką prietaisiuką. Tokį, kurį galėčiau naudoti tiek prie kompiuterio, tiek prie kitos namuose esančios sistemos.

   Schema susideda iš operacinio stiprintuvo, ir galinio stiprinimo laipsnio dirbančio PP (push-pull) režime. Operacinio stiprinimas - 9dB, arba apie 2.5 karto. Stiprinimą galima padidinti padidinus 150K rezistoriaus varžą. Šiuo atveju, iėjime padavus 200mV signalą iš nešiojamo CD grotuvo, išėjime gauname virš 0,5V. Atrodo nedaug, tačiau kiek bandžiau - tikrai pilnai pakanka. Praktiškai bet kokia ausinių varža šiam stiprintuvėliui nesudaro problemų. Naudojant ausines, iš baterijų reikalaujama maždaug 50mA srovė.

   Vidutinio galingumo tranzistoriai liko vėsūs - apie 30C. Juos turėjau išėmęs iš senos japoniškos aparatūros. Tai 2SB560 ir 2SD438 komplementari pora, skirti būtent dirbti PP režime ir 900mW galingumo. Bet kokios varžos ausinėms - pats tas. Teorinė stiprintuvėlio dažninė charakteristika prie -3dB yra 10Hz-30KHz, ir iškraipymai ne didesni nei 0,1 procento su iš esmės bet kokiu naudojamu operaciniu stiprintuvu. Pats naudoju OPA2134. Tai du operaciniai stiprintuvėliai viename korpuse - vienas geriausių opampų. Rezistoriai paprasti angliniai.

   Ausinių išėjimo geriau neužtrumpinti, nes gali nulėkti tranzistoriai. Juos pakeitus į galingesnius - BD139, BD140 ir prisukant prie nedidelio aliuminio gabalėlio leis jų neperkaitinti. Pats pataupiau vietos montažinėje plokštėje ir tikėkimės, nesėmės neapturėsiu. Prietaisas veiks ir nuo dvipolio 6V maitinimo šaltinio. Bandymams naudojau stabilizuotą reguliuojamą maitinimą su LM tipo stabilizatoriais. Aukštesnė maitinimo įtampa leis naudoti aukštaomes ausines. Rekomenduoju maitinti bent jau +-9V. Galutinis mano variantas bus su dviem 12V ir 7,2Ah akumuliatoriais. Tai maždaug 9 dienos nepertraukiamo klausymo.

Schema:

   Jeigu esate grynas audiofilas, įėjime esantį kondensatorių galima mesti lauk. Visos kitos detalės, gaila, bet reikalingos. Pats įlitavau Mullard Mustard senovinius 0,47uF talpos kondensatorius. Eksperimentuojant sėkmingai panaudojau ir 0,1uF. Regis šioks toks skirtumas keičiant juos yra jaučiamas. Keičiam talpą ir klausom, keičiam, klausom.

   Tranzistorius pageidautina parinkti pagal stiprinimus. Rezistoriai parinkinėjami pagal simetriją. Jų nominalai gali kisti. Anglinius rezistorius nesunku atsirinkti iš nedidelės jų krūvelės. Nors jų tikslumas 5proc., bet jie gana tikslūs. O dar didesniems tinginiams ( ar šiaip eksperimentuotojams) - 10 proc paklaidos kuo puikiausiai leistinos. Dauguma operacinių stiprintuvų yra tiesiogiai keičiami. Nepatiko tas, kurį naudojat - perkat kitą ir tiesiogiai keičiat. Prieš tai vistiek permeskit akim datasheet'ą  ar atitinka kojelių išdėstymas. Mano supratimu šis ausinių stiprintuvo variantas techniškai geresnis nei paplitę "cmoy" tipo ausinių stiprintuvai, arba dar kitaip - Grado RA-1 klonai. Originalus pastarasis kainuoja nei daug nei mažai - 1500 litų.

   Stiprintuvą reikėtų sumontuoti į ekranuojančią dėžutę, arba schemą prisukti prie aliuminio plokštelės ir sujungti ją su schemos ground. Taip smarkiai sumažės fonas, kurį galima pasigauti prijungus prie prastos kompiuterio garso plokštės, namų kino centro ir pan. Taip pat tai leis aparatą montuoti į medinį ar plastikinį korpusą.   

   Stiprintuvo PCB: atsidaro su ExpressPCB programa

Bus daugiau

2013.01.05
 

Copyright © 2006-2015
Leopard