Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje

Dviejų juostų garso kolonėlės

   Ši sistema užgimė netikėtai. Internetu pabandymui užsisakiau porelę 4-ių colių plačiajuosčių garsiakalbių. Šie dėmesį patraukė savo išvaizda, kaina ir aukštų dažnių atkūrimo sritim. Dažnam plačiajuosčiui reikalingas papildomas aukštadažnis (ir žemadažnis, žinoma), kad įtiktų mano skoniui. Nieko daug nesitikėjau (tiesa, apie jį dar skaičiau atsiliepimą viename lietuviškų puslapių, kaip apie visai neblogą draiverį) tik norėjau, kad pagal savo dažnuminę nestokotų aukštų dažnių. Vadinasi jis Aucharm ir taip atrodo "ant popierius":

   Na ir ką, atkeliavo jie gan greitai, dar teko susimokėti muitą... Netrukau išbandyti nedidelėj lentoj - nepatiko. Prisukus papildomus šonus - žymiai geriau. Pradeda atsirasti žemi dažniai. Jeigu bendrai - groja tikrai gerai. Papildžius žemus dažnius galima klausytis gan plačia dažnumine.

   Netrukau išrinkti ir dar vieną garsiakalbį bendrai sistemai - Monacor SPH-8M. Pasirinkau matyt dėl pakankamo duomenų ir informacijos kiekio internete. Nuoroda į puslapį vokiečių kalba. Pagal "Hobby HiFi" 06/2011 tai yra ypač tiesiškas ir subalansuotas žemų dažnių garsiakalbis. Monacor SPH-8M turi solidžiai tvirtą korpusą. Rekomenduojama naudoti trijų juostų sistemoje kaip žemadažnį skiriant 800Hz filtru. Nenorėjau varginančio ir žemai "kabinančio" žemo dažnio. Toks skambesys mane greitai išvargina ir nelabai patinka. Pagal skaičiavimus, patarimus ir grafikus - apie 40Hz ties-3dB kaip ir realu. 

    Pagal žemadažnio rekomenduojamą kirtimo dažnį pasigaminau filtrą:

   Prieš tai bandžiau įvairias kitokias filtro kombinacijas. Sugaišau daugybę laiko keisdamas kondensatorius, rites, varžą plačiajuosčiui, kol galiausiai labiausiai tinkamas variantas galima sakyti atitiko internetines rekomendacijas. Vienintelis minusas - nedidelis plačiajuosčio galingumas - tik apie 10W. Maksimaliai sistemai galima paduoti ne daugiau 30W. Saugiklį įdėjau dėl papildomos apsaugos. Geriau sudeginti saugiklį, negu garsiakalbį.

   Matavimų dar neatlikau, nes nebeturiu kompiuterio garso plokštės, o integruota yra tokia prasta, kad net muzikai klausyti netinkama...

   Štai kaip vyko gamybos procesas:

   Panaudota 18mm MDF plokštė, išfrezuoti įgilinimai. Buvo sudėtinga įleisti plačiajuostį. Jo forma ne apvali. Teko imti į rankas skobimo įrankius ir ilgokai pažaisti. Dėžėj dvi atskiros kameros. Išklijuotos antivibracine medžiaga (bitumu). Naudojau švedišką, "Antiphon" firmos, su lipnia viena puse. Bitumas modernus, savo storiu atstoja dvigubai storesnį, klasikinį. Dėžė pasunkėjo, labai pasikeitė garsas pastuksenus. 

  Suklijavus dėžutes apfrezuojami (užapvalinami) kraštai. Ne visi, tik vertikalūs prieky ir gale Dėžės plokštes išsipjoviau ant staklių, tad ir suleidimai tikslūs. Siūles apšpakliavau universaliu glaistu taip sumažindamas riziką joms išryškėti iš po dažų. Jos greičiausiai vis tiek kažkiek gali išsiryškinti. Rimtas paruošimas dažymui turėtų būti kitoks.

   >> Tiksliai nebepamenu kiek, bet regis dažiau šešis kartus, o gal ir daugiau. Praėjo nemažai laiko nuo nudažymo ir siūlės išryškėjo labai labai nežymiai ir ne per visą ilgį. Tik tam tkrose vietose ir labai nedaug. Tiesą sakant dabar kolonėlės daugiau apdulkėję, negu su išvirtusiom siūlėm <<

   Šveista su 120 numerio abrazyviniu popieriumi. Kokybiškas popierius nė iš tolo nesilygina su pigiu. Sunaudojama mažiau, išlaiko ilgiau, nebraižo ir grubesnis atstoja pigų švelnesnį. 

   Dažnių skyrimo filtrui panaudota pačio išėsdinta montažinė plokštelė (PCB). Orinė 1,6mH 0,8mm laido storio ritė. Kondensatoriai NOS rusiški K73-16 PETP (military grade, polyethylene-terephtalate metalized film) 22uF 63V. Keturi vienetai sujungti lygiagrečiai, kad gauti didelę - 88uF talpą. Rezistorius - MOX (metalo oksido), žemo induktyvumo, 10W.  Na ir saugiklis tam, kad būdamas žioplas sugebėčiau nesudeginti garsiakalbio.

Žemadažnis kertamas ties maždaug 800Hz o plačiajuosčio taškas surastas pagal asmeninį skonį - apie 250Hz.

   Grįžtant prie dažymo - taip atrodo kolonėlės po dviejų pertepimo kartų. Puikiai matosi nuotraukose, kad tam tikrose vietose dviejų kartų tikrai per mažai. Tokias vietas nedaug pašveičiam (šį kartą 240 numerio abrazyviniu popieriumi) ir dažom dar kartą, dar kartą, dar kartą...  Dažiau "Alcro" vandeniniais dažais voleliu. Sunaudojau pilnai 0,5 litro dažo. Viduje sumontuojam filtrą taip, kad reikalui esant būtų galima prie jo prieiti (pavyzdžiui pakeisti saugiklį, kurio tikiuosi nereikės keisti).

   Užsakant reikamus komponentus prie to pačio paėmiau ir "Proson" spyglius su kojelėmis. Ant jų galima montuoti ir gumines kojeles. Kolonėlių vidus išklotas "DLS" akustine absorbuojančia medžiaga. Vieno ryšulio pakako dviems kolonėlėms. Testuojant buvau sugrūdęs visą ryšulį į vieną kolonėlę, bet rezultatas nebuvo toks kaip tikėjausi (teoriškai smarkai padidėja virtualus tūris, bet man pasirodė kad jis kaip tik sumažėjo).Galiausiai tiesiog padengiau vidų absorbuojančia medžiaga nepaversdamas tikrojo vidinio tūrio į virtualų.

   >> Sumontavus spyglius tikrai atsirado pasikeitimų. Žemi dažniai taip nebedrebina daiktų. Gal dėl to, kad atsiriša kontaktas su grindimis. Tačiau geriausias efektas be padėkliukų, bet tuomet grindyse atsiranda įspaudimo žymės. Atrodo kad šiek tiek sumažėja žemi dažniai... bet tai tikriausiai tik vibracijos daiktuose sumažėjimas  <<

   

   Štai ir galutinis rezultatas. Juodos matinės kolonėlės su nedideliu baltu draiveriu, ir baltais varžtais išryškintu žemadažniu stiliui palaikyti. Gamybai dar, žinoma reikėjo ir savisriegių, , tiek baltų, tiek juodų, fazoinvertoriaus (52x100), taip pat prijungimo gnybtų ("Acoustic ANP4") ir kitokios smulkmės. Garsiakalbių įleidimai gavosi tikslūs. Kitą kartą darysiu šiek tiek platesnius, nes dabar sunkoka išimti įspraustus garsiakalbius. Telpa, bet išimti sunku.

Galutinis įvertinimas:

   Garsiakalbių pagaminimo kokybė dizaino prasme vidutinė. Tikėjausi šiek tiek geriau. Tiek Vokietija tiek Taivanas žengia koja kojon. Tai nėra kažkas prasto, bet mano nuomone galėtų labiau pasistengti turėdami stakles ir įrengimus gamybai...
   Skambesys man patinka. Aukšti dažniai pripildo patalpą. Nereikia jokio papildomo "cypliuko". Žemadažnis tarsi pranyksta visumoj ir atrodo jog groja vienas plačiajuostis atkurdamas gan žemai. Pirmas įspūdis įjungus - tarsi sūrio degustavimas - su kiekviena minute atrandi kažką naujo.
   Taip pat turi praeiti daugiau laiko objektyvesniam vertinimui. Reikia leisti garsiakalbiams prasigroti, priprasti prie patalpos temperatūros...

   Dabar galiu klausyti taip mėgstamo plačiajuosčio skambesio. Carlsson Sonab OA-5 ir senukai Philips šiek tiek pailsės užleisdami vietą šioms kolonėlėms. Po kokio pusmečio bus matyt kurios visgi maloniausiai klausomos.

2013.07.13

Copyright © 2006-2015
Leopard