Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Maitinimo šaltinis su LM338
 

   Visai nesudėtingas savaitgalio projektas užtruko kokius pusę metų (kaip ir jau darosi įprasta su manimi). O gal ir dar ilgiau. Bežaidžiant su įvairiais prietaisais, programuojant arduino ir panašiai, labai dažnai prireikia paprasto maitinimo šaltinio. Turimas didysis maitinimo blokas labai sunkus ir nepatogus. Jis labiau skirtas stiprintuvams užmaitinti, o ne smulkiems darbeliams.

   Kaip bebūtų keista, tai pirmiausiai pasigaminau korpusą. Tiksliau du vienetus. Vieno užsiprašė tėvukas. Sakė bus automobilinėms lemputėms patikrinti ir panašiems reikalams. Korpusą išlanksčiau iš aliuminio, ir galiausiai mano rankose dažytos milteliniu būdu dvi kompaktiškos dėžutės. Į jas telpa tik žemo profilio transformatoriai. Vadinasi naudoti teks toroidinius. Pagal tai kam šis maitinimo šaltinis bus naudojamas pasirinkau ir transformatorių. Teko pirkti iš elektronikos prekių parduotuvės, nes skelbimuose negavau tokio, kokio reikia. Tai lenkiškas 50W, 24V ir 2,08A srovės toroidas.

   Principinė schema:

   Schemoje pavaizduotas transformatorius su antrine 24V apvija ir dar dviem papildomom apvijom. Jas reikėjo susuvynioti pačiam. Apie tai šiek tiek vėliau. Toliau pagal schemą seka didelės talpos kondensatoriai ir du potenciometrai skirti įtampai reguliuoti. Į mano dėžutę tilpo tik vienas potenciometras, bet schemoje palikau abu. "Voltage adjust" potenciometras skirtas greitam ir grubiam įtampos pareguliavimui, o "Fine adjust" paderina įtampą, jeigu reikia atsukti būtent kažkokią tikslią vertę. Žodžiu visai kaip ir pirktiniuose maitinimo šaltiniuose. Nusipirkau du originalius LM338 (nebeprisimenu iš kur jau po tiek laiko). Pastarieji dideliame ir gan nepatogiame TO-3 korpuse, bet laikantys didelę srovę ir lengviau atiduodantys šilumą dėka savo milžiniško ploto. LM338 prisuktas prie 3mm aliuminio kampuočio, ir pats kampuotis prisuktas prie korpuso. Štai toks gavosi korpusas-radiatorius. Gale matyti dvi varžtų galvos laikančios kampuotį.

   Senajame maitinimo šaltinyje naudoju analogines skales, o šį kartą parsisiunčiau skaitmeninius voltmetrą ir ampermetrą iš populiariojo internetinio aukciono. Va čia ir pasirodė pirmoji problemėlė. Voltmetrą galima maitinti paimant įtampą tiesiai prieš LM338 įėjimą, ir voltmetro maitinimo žemė privalo jungtis su matuojamo įrenginio žeme. Vadinasi net ir pagaminus atskirą maitinimą voltmerui, žemės privalo būti sujungtos. Toliau seka ampermetras. Maitinimas jam negali būti niekaip susietas su matuojamu įrenginiu. Ampermetro maitinimo žemės nesijungia su LM338 stabilizatoriumi. Maitinimas ampermetrui yra visiškai atskiras transformatorius, arba atskira apvija ant bendro transformatoriaus. Grįžtame vėl prie skaitmeninio voltmetro maitinimo. Mano atveju, maitinimo įtampa prieš LM338 įėjimą yra per aukšta, kad užmaitinti voltmetrą. Vadinasi, reikalingas atskiras transformatorius arba papildoma apvija ant pagrindinio transformatoriaus kad užmaitinti voltmetrą. Štai kokia problemėlė. Privalau naudoti dar du papildomus transformatorius. Manieji net ir mažiausi turimi nelabai beįtelpa į korpusą. Paskutinis sprendimas - suvynioti papildomas apvijas ant pirktojo toroido. O vynioti apvijas ant toroido yra visai nelinksmas užsimėmimas. Visgi teko imti du kartus po tris sieksnius plono laido ir jį užvynioti. Taip suformavau papildomas dvi apvijas skirtas maitinti amp/volt-metrams. Keturi sieksniai laido davė man apie 11 voltų. Būtų pilnai pakakę ir pusės tiek, paskui stabilizuojant su 7805 stabilizatoriukais. Tai vat tokie neapgalvoti niuansai.

   Manajam korpuse, kaip minėjau, netilpo ir "Fine adjust" antrasis potenciometras, kas įtampos reguliavimą daro šiek tiek sudėtingą. Netilpo ir įjungimo jungiklis priekyje. Teko sumontuoti gale. O galutinis rezultatas gavosi sakyčiau vistiek puikus. Nedidelė dėžutė, pakankamai galinga ir visai išvaizdi. Štai ir kelios nuotraukos kartu su senuoju maitinimo šaltiniu:

   Pabandome ir apkrauti mūsų lenkišką toroidą. Tiesa, jie nebirbė ir ramybės būsenoj nekaito. Nesikratė ir mano privyniotos apvijos. Dėl to jam duodu pirmąjį pliusą. Apkrovus po ranka pakliuvusiu rezistorium padariau pirmąją nuotrauką. 1,31A srovė prie 21 volto. Įtampa nekrenta. Visai neblogai. Paskui imu kitą rezistorių ir atsukęs 24V apkraunu prietaisą. Srovė išauga iki 1,58A ir įtampa krenta jau 0,2V. Toliau didinant srovę prie 24V, įtampa krenta stipriai. Pavyzdžiui 24V ir srovė 2,26A, ir įtampa pasėda 2,6V.

   Maksimali išėjimo įtampa - 35V, bet daug srovės neduoda. Realiai naudotis galima iki 30V įtampa. Norėjau, kad bent jau 24V būtų galima paimti iš prietaiso. Tad baigiant galima sakyti prietaisas atiduoda 1,5A prie 24 voltų. Prietaiso galingumas apie 40W.

   Minsuai - kinietiškas ampermetras. Jis atkeliavo sukalibruotas, t.y imamą srovę rodė pakankamai tiksliai. Nereikėjo sukinėti jame esančių mikro potenciometrų. Deja, ramybės būsenoj nerodė visų nulių. Visuomet 0,02A, tačiau viršijus tą vertę rodė gerai. Bandžiau pareguliuoti ampermetre esančiais potenciometrais, bet nieko nesigavo. Nulių nustatyti neišėjo. Tai vat toks minusas.

Papildyta 08.16

Antrajame prietaise srovės indikatorius veikė gerai. Neapkrovus rodė nulius. Vadinasi manasis galbūt blogai suderintas arba kur nors prasišauta su kokia detale, arba pabėgo detalių parametrai...

   Sėkmės konstruosiantiems panašius prietaisėlius.

Informaciją paruošė: Mindaugas Jankūnas
 

2014.08.01 

Copyright © 2006-2015
Leopard