Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Tinklo filtras "Sleek"
pirma dalis

   Taigi tinklo filtras užgimė atsiradus realiai problemai. Pas draugą muzikos mėgėją pakankamai stiprūs įtampos šuoliai tinkle. Pasireiškia įjungiant elektrinę viryklę. Pokštelėjimai girdimi garso kolonėlėse. O kiek visko mes dar ir negirdime? Namuose daugybė ir kitų buitinių prietaisų. Aš irgi ėmiau ieškoti problemų savo bute. Iki šiol jų nepastebėjau ir lyg ir nebuvo. Galiausiai atradau vieną - įjungiant T-ampą (jo impulsinis maitinimas į tinklą pajungtas pastoviai), pro mano JLH stiprintuvą, tiesiai į kolonėles, atkeliauja "pokšt". Nestiprus, bet girdimas. Viskas pajungta skirtingose rozetėse, bet kambarys tas pats. Įžeminimo bute, žinoma, nėra nei pas mane nei pas draugą. Kiti prietaisai girdimos įtakos neturi. Pirmyn skaityti literatūros ir konstruoti tinklo filtrą saugantį nuo įtampos šuolių tinkle.

   Užtruko nemažai laiko, kol įsisavinau perskaitytą informaciją. Pradėjau nuo internetinių puslapių, bei juose siūlomų variantų. Ne pati geriausia vieta rinktis, dabar supratau. Rimtų įmonių, firmų, universitetinių paskaitų medžiaga - kur kas geresnė. Na gal bent jau teoriškai, nes kitiems galbūt svarbiau rinktis klausant ir bandant, ar pagal atsiliepimus.

   Seniai svajojau ir apie skiriamąjį tinklo transformatorių. Toks dalykas - kiekvieno audio mėgėjo svajonė. Joks menkas filtriukas neatstos didelio ir sunkaus transformatoriaus, pajungto audio būdu (liaudiškas posakis). Apie tai šiek tiek vėliau. Pirmiausiai apie triukšmus, su kuriais susiduriame savo gyvenamųjų namų tinkluose.

   Triukšmus sukuria įvairūs elektriniai įrengimai, kaip pavyzdžiui apšvietimo reguliatoriai (dimeriai), kibirkščiuojančios apkrovos - jungikliai, relės, šepetėliniai varikliai - dulkių siurbliai ir panašiai. Sugeneruojami aukšto dažnio triukšmai keliauja pirmyn ir atgal po tinklą, kol galiausiai jie arba sugeriami arba išspinduliuojami. Triukšmai gali "atkeliauti" iš išorės, arba iš vidaus. Generavimai arba Switch Mode įrenginiai, pikai, viršįtampiai, elektrostatinės iškrovos. Visa tai patenka į mūsų audio įrangą. Patenka laidininkais (kabeliai, PCB takeliai), oru (radio bangos, elektrostatiniai arba elektromagnetiniai veiksniai). Taip pat laidininkai ir oras sąveikauja tarpusavy ir perdavimas gali vykti laidininkas-oras, ir atvirkščiai.

   Jeigu triukšmai atkeliauja faze ir nuliu ir grįžta žemės laidu, tuomet jie vadinami common-mode triukšmais. Jeigu triukšmai atkeliauja vienu laidu ir grįžta kitu laidu (bet ne žemės laidu) - vadiname diferential-mode triukšmais. Kaip taisyklė, visi DM (differential-mode) triukšmai bus žemiau 500KHz, o visi CM (common-mode) virš 500KHz.  

   Prieš pasakodamas apie savo tinklo filtro schemą noriu šiek tiek pasakyti ir apie skiriamuosius transformatorius. Pats gavau beveik 400W, seną, švedų gamybos "Tufvassons" firmos EI-formos skiriamąjį transformatorių. Nebuvo abejonių, kad jis bus panaudotas tinklo filtro gamyboj, kol nepasidomėjau šiek tiek daugiau negu bendriniai dalykai, rašomi internete.

   Izoliacinis transformatorius audio reikmėms turi dvi atskiras apvijas ir magnetinį ekraną tarp tų apvijų skirtą triukšmams izoliuoti. Transformatorius tiesiogiai apkraunamas apkrova, tad jo galingumas turi būti teisingai parenkamas. Maniškis tik 400W, bet sveria apie 10Kg. Su vardiniu pavadinimu iškaltu lentelėje. Visai kaip koks senovinis geležinkelio laikų palikimas. Tačiau toks tinkamas naudoti pilnai apkraunant 400W. Transformatorius slopina "small signal noise" (pavyzdžiui puslaidininkinių komponentų generuojamus triukšmus), bet yra mažiau efektyvesnis stipresniems trumpalaikiams impulsams. Galimas ir balansinis skiriamojo transformatoriaus pajungimas, tačiau realiai netgi tokio jungimo šalininkai pripažįsta, jog triukšmų sumažinimas paprastai bus mažiau 10dB ir retai viršija 15dB. Na 20dB sakykim kaip teorinę galimybę. Priminsiu, kad 10dB tai klausytojui atitinka"dvigubai garsiau", arba "dvigubai tyliau". Izoliacinis transformatorius paprastai skirtas ne kaip "Mains conditioner", bet galvaninei izoliacijai, arba naujo žemės taško sukūrimui, jeigu šalia labai elektriškai triukšmingos žemės.

   Transformatorius, beja, vienas efektyviausių komponentų common-mode triukšmams šalinti. Differential-mode triukšmai beveik visai neslopinami žemesniuose dažniuose, nes pats transformatorius principe skirtas praleisti galios dažnius, sakykim 50Hz ar 60Hz. Kuomet tinkamai įžemintas ar ekranuotas, pastarasis tampa barjeru aukšto dažnio common-mode triukšmams. Šie triukšmai nebegali papulti į apkrovą per maitinimą, ir netgi per žemės laidą. Štai toks turėtų būti transformatorius skirtas audio filtravimui:

  Na transformatorius kaip transformatorius, tik su papildomu ekranu (Screen). Šis gali būti metalinis apjuostas tarp apvijų, arba tiesiog atskira apvija tarp pirminės ir antrinės apvijos. Common-mode triukšmai atkeliavę tinklo linija susiduria su talpumu pirminė apvija - ekranas ir dėka šio talpumo yra nukreipiami į žemės tašką bei parkeliauja žemės laidu atgal į tinklą nepatekdami į apkrovos pusę. Tam reikia sujungti ekraną ir transformatoriaus šerdį į bendrą tašką., tiksliau naujai sukurtą žemę. Maniškis skiriamasis transformatorius, deja, neturi tokio ekrano, tad yra tinkamas tik serviso darbui ir galvaninei izoliacijai nuo tinklo. O gaila...  teks konstruoti filtrą be skiriamojo transformatoriaus.

   Antroje dalyje pradėsiu konstruoti tinklo filtrą. Tekstas po truputėlį jau rašomas.

2013.09.20

 

Copyright © 2006-2015
Leopard