Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


A-klasėje dirbantis
"
Amp Camp Amp"  stiprintuvas
 

   Prieš Jūsų akis paprastas A klasės stiprintuvėlis. DIY bendruomenei pametėtas pačio Nelson Pass. Pirmiausia turiu pasakyti, kad apie jį nemažai jau prirašyta "diyaudio" angliškame forume. Nuoroda į temą. Galima atsisiųsti ir "gidą", kuriame paaiškinamos surinkimo, derinimo ir veikimo vingrybės. Nuoroda į gidą pdf formatu (1.02Mb). Toliau straipsnelyje mano asmeniniai potyriai išbandžius vieną jo kanalą.

   Seniai norėjau išbandyti šią schemą dėl jos paprastumo ir svarbiausia - dėl visų turimų detalių savo stalčiuje. Nors ne, labiausiai norėjau išbandyti ne dėl to, kad turiu visas reikiamas detales, bet dėl to, kad tiesiog labai noriu. Kaip labai dažnai būna, tai ir šį kartą mano užsidegimą atmušė N.Pass'o ištrasuota dvipusė montažinė plokštė. Pats tokios nepadarysi, ypač metalizuotom skylutėm, tad šiek tiek pakentėjau, kol po truputėli išsivedžiojau vienpusę. Kolkas tik bandomąją, kad tilptų visos detalės. Bandomąją (pilnai veikiančią) plokštę galite atsisiųsti.

Schema:

   Schemą perbraižiau savaip, tikėdamasis, kad bus labiau suprantama mažiau patyrusiems. Maitinimas - 19V. Nelson Pass (toliau N.P.) rekomenduoja naudoti impulsinį maitinimo šaltinį skirtą nešiojamiems kompiuteriams. Arba kitaip sakant laptopo pakrovėją. Jie paprastai būna 19V ir pakankamos galios (sakykim apie 90W). Vienas stiprintuvo kanalas ima 1A, tad stereo variantui 50W impulsinis maitinimas - minimum.

   Aš naudojau reguliuojamą maitinimo šaltinį su LM317 ir papildomu tranzistorium. Kondensatorius maitinime - 10.000uF. Kolonėlėse mirtina tyla, tad su maitinimu didelių problemų nekyla. Su impulsiniu nebandžiau, bet pasak forumo - tas pats.

   N.P. rekomenduoja neleisti stiprintuvui perkopti maždaug 45C. Jeigu aplinkos temperatūra 22C, tai aušinimo radiatorius turėtų sušilti irgi dar apie 22C. Šiluminė jo varža gaunasi apie 1C/W. Išėjimo tranzistorius prisukti prie to pačio radiatoriaus. Kitiems aušinimo nereikia. Jų temperatūra vistiek pakils dėl temperatūros korpuso viduje. 2SK170 gali būti keičiamas į 2SJ112, nors kolkas tai dar nėra deficitinė detalė. Sekantis, truputi didesnės galios tranzistoriukas ZTX450 (nors fiziškai ir labai mažas) gali būti keičiamas ir į kitokius. BC546-BC550 geri kandidatai. Viena vingrybė, kurią sužinojau lietuviškame forume:
   "Su BC546 ir panašiais - atsargiai, bent jau su C raide (dideliu stiprinimu) tokioj schemoj bando generuot. Išėjime generavimo nesimato, o garsas prastas." S.G
  
Visi rezistoriai 0.25W jeigu nepažymėta kitaip. Įėjimo kondensatorius kuo geresnės kokybės - tuo geriau. Išėjimo taip pat. Pastarąjį galima naudoti 3300-10.000uF talpos. Signalinius laidus geriau ekranuoti.

   Stiprintuvo derinimas vyksta paprastai. Paderinamas rezistorius nustatomas į vidurinę padėtį ir tuomet įjungiamas stiprintuvas. Taške B nureguliuojama lygiai 10V. Per pirmą pusvalandį šis parodymas gali kažkiek pasikeisti. Tuomet paderinimas atliekamas dar kartą.

   Stiprintuvo išėjimo galingumas apie 5W, kuomet įėjimo jautrumas apie 1,3V. Išėjimo varža pakankamai aukšta, tad puikiai tinka naudoti su plačiajuosčiais garsiakalbiais. Ties maksimaliu galingumu iškraipymai padidėja link 2 procentų. Atrodo daug, tačiau jie nejuntami. Pats "šilčiausias" taškas mano manymu prieš pasiekiant 1W. Toje vietoje skambesys pats geriausias. Vadinasi toks stiprintuvas turėtų džiuginti klausantis tyliai vakarais, kuomet visi triukšmai nurimę, pusiau foninė muzika paverčiama nevarginančiu skambesiu. Štai taip, be didelių investicijų galima mėgautis, vadinkime, beveik lempiniu garsu. 

   Maniškis surinktas mono kanalas:

   Pamiršau paminėti, kad atsargiai elgtumėtės su lauko tranzistoriais. Ypač mažaisiais 2SK170. Bet kokia statinė iškrova gali pažeisti viduje esančią plonytę oksido plėvelę. Jeigu jos pilnai ir nepramuš, tai gali pažeisti. Dėl to smarkiai trumpėja tranzistoriaus tarnavimo laikas.

Bandomoji PCB (išbandyta 50x95mm)
Nauja, sumažinta versija (NEišbandyta 40x85mm)

2013.08.12

 

Copyright © 2006-2015
Leopard